Ogniwa paliwowe – dobre wyniki badań laboratoryjnych

Dzięki współpracy nauki i przemysłu udało się przygotować niskoemisyjną technologię wytwarzania energii elektrycznej z paliwa węglowego. Projekt, nad którym patronat honorowy objął Minister Gospodarki, jest na etapie badań laboratoryjnych.

Naukowcy z Instytutu Energetyki, po wielu miesiącach prób, dokonali przełomowego odkrycia. Wartości gęstości mocy elektrycznej (powyżej 0,15 W/cm2), odnotowane w trakcie badań laboratoryjnych nad ogniwem węglowym, są porównywalne z typowymi wynikami wielkowymiarowych ogniw, które mają zastosowanie w przemyśle.

Uzyskany w trakcie testów rezultat jest kolejnym ważnym etapem w rozwoju technologii węglowych ogniw paliwowych w Polsce.

Konsorcjum Węglowe Ogniwa Paliwowe (WOP) zostało powołane 16 czerwca 2010 r. z inicjatywy i pod patronatem Ministra Gospodarki. Celem WOP jest zademonstrowanie technologii węglowych ogniw paliwowych w skali umożliwiającej jej ocenę techniczną.

Konsorcjum Węglowe Ogniwa Paliwowe współpracuje z Akademią Górniczo-Hutniczej oraz zespołem Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN. Oprócz jednostek naukowych w jego skład wchodzą spółki PGE Polska Grupa Energetyczna, Grupa TAURON Południowy Koncern Energetyczny, Katowicki Holding Węglowy oraz Kompania Węglowa, które finansują prace badawcze.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *