BioNanoPark bada odpady pomelasowe

Działające przy łódzkim Technoparku laboratoria funkcjonujące w ramach centrum wdrożeniowego dla biznesu BioNanoPark zrealizują badania, których celem jest opracowanie nowatorskiej i skutecznej metody utylizacji odpadów pomelasowych. Realizacja przedsięwzięcia wartego ponad milion złotych potrwa 18 miesięcy.

Przedstawiciele Technoparku podpisali w tej sprawie umowę z łódzką firmą Biotechnika. Specjalizuje się ona w szeroko rozumianych rozwiązaniach biotechnologicznych, które znajdują zastosowanie w branżach fermentacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu gorzelniczego i produkcji bioetanolu. Właśnie przy produkcji np. ciast, drożdży, etanolu, piwa czy biogazu powstaje niechciany i niebezpieczny tzw. wywar melasowy, którego pewne składniki są obecnie tylko w niewielkim stopniu usuwalne ze środowiska.

Przedmiotem umowy jest stworzenie innowacyjnego rozwiązania w postaci technologii utylizacji odpadów pomelasowych. Badania będą prowadzone w laboratoriach BioNanoParku zajmujących się mikrobiologią, procesami biotransformacji oraz wyposażonych w stacje bioreaktorów i zaplecze analityczne.

Łódzki ośrodek, który został uruchomiony w połowie października ub. r., pierwsze badania zaczął realizować już w grudniu 2012 r. Aktualna umowa jest pierwszym tak dużym zleceniem umożliwiającym BioNanoParkowi realizację zadań, dla których został stworzony. Wchodzące w jego skład laboratoria posiadają ogromny potencjał badawczy oparty na wyjątkowej konfiguracji aparatury. Pozwala to przedsiębiorcom na wdrażanie nowych technologii lub produktów do przemysłu. Warto dodać, że firmy decydujące się na współpracę z BioNanoParkiem mogą zlecić kompleksowe badania, które są wykonywane na najnowocześniejszym sprzęcie dostępnym na rynku. Kolejne umowy związane z usługami badawczo – rozwojowymi są obecnie na etapie negocjacji.

Źródło: Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *