Nowe miejsca pracy przy produkcji wiatraków

W otwartej w Szczecinie-Dąbiu stacji produkcyjno-testowej firmy kk-electronic zatrudnienie znajdzie 150 osób.  W stacji będą powstawać systemy sterowania do elektrowni wiatrowych. Wartość inwestycji to 12 mln zł.

Nowa inwestycja jest efektem współpracy duńskiego koncernu z Siemens Wind Power. W stacji produkcyjno-testowej wytwarzane będą nowoczesne systemy sterowania do elektrowni wiatrowych. Taki zintegrowany system (power unit) składa się z blisko tysiąca elementów i jest kombinacją sterowników, rozdzielnic, konwerterów i transformatorów. Dzięki temu przedsiębiorstwo przejdzie od produkcji pojedynczych komponentów do tworzenia zintegrowanych systemów.

Pierwszym odbiorcą gotowego rozwiązania jest koncern Siemens. Produkowane w Szczecinie komponenty trafiają do fabryk Siemensa w Danii, USA i w Chinach. Stamtąd eksportowane są wraz z turbinami do kolejnych krajów, m.in. do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kanady, i Korei Południowej, a ostatnio także do Nowej Zelandii i Maroko. Wyroby te wykorzystywane są również w Polsce, ale systemy montowane są w turbinach poza granicami kraju.

Polski oddział duńskiego koncernu kk-electronic znajduje się w Szczecinie od 2003 r. Głównym obszarem działalności firmy jest rynek energii odnawialnej w zakresie produkcji rozdzielnic i paneli kontrolnych, systemów kontroli i sterowania oraz akcesoriów do turbin wiatrowych.

Ze względu na rozszerzenie swojej działalności firma planuje zwiększyć zatrudnienie z 350 do 500 pracowników. – Wzrost produkcji wymaga nowych umiejętności i, z tego powodu, będziemy zwiększać zatrudnienie inżynierów, którzy będą projektować i testować instalacje elektryczne – powiedział Przemysław Szczepaniak, dyrektor zarządzający kk-electronic.

Źródło: www.kk-electronic.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *