Nowa technologia rozwiąże problem laboratoriów

Group of scientists working at the laboratory

Dr. hab. Robert Bogdanowicz wraz ze swoim zespołem naukowym z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej opracował przenośne „walizki” do utylizacji związków organicznych oraz chemicznych. Nowa technologia pozwala na wydajniejszą neutralizację toksycznych związków.

Dostępne na rynku utylizatory działają głównie na zasadzie promieniowania UV bądź elektrolizy. Pierwszy wariant ma działanie ograniczone, drugi zaś mechanizm oparty jest na zwykłej elektrolizie, który nie dopuszcza do rozkładu wody, a powstały produkt sprowadza się jedynie do dwutlenku węgla.

Poprzez zastosowanie elektrod, jednej ze stali nierdzewnej, drugiej nanodiamentowej z dodatkiem boru, rozkładane będą nie tylko związki organiczne ale również bakterie. Jest to idealne rozwiązanie m.in. dla laboratoriów medycznych. To właśnie tam powstaje wiele odpadów niebezpiecznych, które są zanieczyszczone np. bakteriami. Aby je zutylizować potrzebne są specjalistyczne firmy, które się tym zajmują. Rozwiązanie zaproponowane przez zespół z Politechniki Gdańskiej ma na celu pomoc właśnie takim placówkom, zminimalizuje on bowiem koszty, czas oraz negatywny wpływ na środowisko.

Nowa technologia została zgłoszona do Europejskiego Urzędu Patentowego w celu uzyskania patentu w krajach Unii Europejskiej.

Więcej informacji zasięgnąć można na stronie internetowej Politechniki Gdańskiej
Opracowanie Marzena Springer

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *