Niskoemisyjne technologie szansą

Zdaniem wicepremiera, ministera gospodarki – Janusza Piechocińskiego działania na rzecz rozwoju niskoemisyjnych technologii węglowych zmieniają sposób postrzegania węgla i pozwalają spełniać restrykcyjne unijne normy środowiskowe.

Dla Polski jest to szansa na poprawę konkurencyjności i innowacyjności całej gospodarki – powiedział minister podczas debaty w Parlamencie Europejskim „Węgiel, Polska i COP19”, która odbyła się 13 listopada 2013 r. w Brukseli.

W ocenie wicepremiera Piechocińskiego bogate zasoby węgla są atutem Polski i gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kraju. – W świetle unijnych trendów dotyczących ograniczania negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko, musimy poszukiwać rozwiązań, które umożliwią wykorzystanie tego surowca w sposób przyjazny naturze – zaznaczył. Dodał, że nie wymaga to gwałtownego i nieuzasadnionego ekonomicznie odchodzenia od węgla. – Relatywnie tanim i dostępnym sposobem na ograniczenie emisji na świecie nawet o 20% jest zastąpienie istniejących bloków węglowych rozwiązaniami o wyższej sprawności spalania – wyjaśnił szef MG.

Wicepremier Piechociński podkreślił, że zmiana w kierunku niskoemisyjnej gospodarki to szansa na unowocześnienie i rozwój innowacyjnych technologii oraz współpracę nauki z przemysłem. – Doskonałym przykładem jest np. otwarte w maju 2013 r. Centrum Czystych Technologii w Katowicach, które ma utworzyć jedno z wiodących europejskich ośrodków badawczych – powiedział. – Infrastruktura badawcza Centrum, na którą składać się będą m.in. instalacje demonstracyjne, pozwoli na wykonywanie podstawowych badań, realizację prac badawczo-rozwojowych i demonstracyjnych, dotyczących perspektywicznych technologii wykorzystania węgla – wyjaśnił.

Wiceszef rządu nawiązał także do trwającej właśnie w Warszawie Konferencji Klimatycznej ONZ – COP19. – Jednym z wydarzeń jej towarzyszących jest Międzynarodowy Szczyt Węgla i Klimatu, odbywający się 18-19 listopada 2013 r. w MG – przypomniał. – Chcemy na nim zainicjować dyskusję o możliwości pogodzenia dużego udziału węgla w globalnym koszyku energetycznym z redukcją emisji gazów cieplarnianych – podkreślił.

Debata „Węgiel, Polska i COP19” odbyła się 13 listopada 2013 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Obok wicepremiera Janusza Piechocińskiego, wzięli w niej udział prof. Jerzy Buzek oraz Paweł Smoleń, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL, będącego członkiem stowarzyszonym Europejskiego Forum Energii, organizatora debaty.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *