Niemiecki rząd nagradza odpowiedzialność firm

Pod koniec kwietnia br. niemiecki rząd po raz pierwszy przyznał nagrody za prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny. Zwycięzcami dwóch z czterech kategorii były firmy posiadające wdrożony system EMAS.

Nagrodę przyznano w czterech kategoriach w zależności od wielkości organizacji. Składające się z ekspertów jury oceniało firmy nie tylko w oparciu o dokumenty przez nie dostarczone, ale także ekspertyzy zewnętrzne, opracowywane przez różnych interesariuszy.

Rozdanie nagród odbyło się 25 kwietnia br. w Berlinie. Nagrody wręczył przewodniczący jury – Gerd Hoofe, sekretarz stanu w niemieckim federalnym Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Firma Tchibo została zwycięzcą konkursu w kategorii firm, zatrudniających powyżej 5000 pracowników. Doceniono ją za prowadzenie działalności w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem i uwzględnianie kwestii środowiskowych i społecznych przy projektowaniu towarów konsumpcyjnych.

W kategorii dużych przedsiębiorstw (zatrudniających od 500 do 4999 pracowników) nagrodę przyznano firmie Hipp, producentowi żywności dla dzieci i niemowląt. Doceniono m.in. jakość produktów oraz miejsce, jakie w kulturze firmy zajmuje odpowiedzialność społeczna. Firma ta posiada certyfikat EMAS od 1995 r.

Nagrodę w kategorii średnich przedsiębiorstw (zatrudniających od 50 do 499 pracowników) przyznano firmie Studiosus München, która również posiada wdrożyny system EMAS. Przedsiębiorstwo wyróżniono za pionierskie wykorzystywanie narzędzi zrównoważonego rozwoju w sektorze turystycznym.

Z kolei za recykling biżuterii, odpowiedzialne pozyskiwanie metali i kamieni szlachetnych do jej wyrobu, a także zrónoważony łańcuch dostaw materiałów nagrodę przyznano firmie Thomas Becker – Atelier fur Schmuck (w kategorii firm małych, zatrudniajacych do 49 pracowników).

Źródło: Komisja Europejska, www.csr-preis-bund.de

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *