Niemcy biją rekord z OZE

depositphotos witoldkr1W Niemczech padł nowy rekord zużycia energii z OZE. 25 lipca przez kilka godzin wynosił on 78%. Wynik ten został osiągnięty dzięki połączeniu silnych wiatrów na północy, gdzie jest zainstalowana większość niemieckich elektrowni wiatrowych i słonecznych warunków na południu, gdzie zainstalowana jest większość instalacji fotowoltaicznych.

Według Craig Morris, eksperta, który pisze o transformacji energetycznej kraju, dane te mają charakter wstępny, ale zakładając, że są one prawdziwe, słoneczna i wiatrowa oddały 40,65 GW mocy. Jeśliby dodać biomasę i energetykę wodną, to łączna moc instalacji OZE osiągnęła 47,9 GW. W tym momencie, krajowe zapotrzebowanie na moc szczytową w Niemczech wynosiło 61,1 GW. Chociaż jest to znaczące osiągnięcie, Niemcy wciąż są daleko od czerpania energii w pełni ze źródeł odnawialnych.

Europejski przemysł wciąż opiera się głównie na węglu, który obecnie stanowi ponad 40% w bilansie energetycznym Niemiec. Gaz ziemny stanowi w przybliżeniu kolejne 10%. Odnawialne źródła energii mają tylko nieznacznie zdywersyfikować źródła zaspokajające zapotrzebowanie na energię elektryczną z paliw kopalnych. Ogólnym celem Niemiec jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii do 40 – 45 % całkowitej produkcji do 2025 roku, a 55 – 60 % do roku 2035.

Podczas gdy nowy rekord na poziomie 78% był zdarzeniem jednorazowym, niewątpliwie jest to oznaką postępu i sugeruje, że Niemcy idą w dobrym kierunku do osiągnięcia celów.
Energia wodna i biomasa cały czas generują 9,5 GW ogólnego zapotrzebowania na moc czyli 40GW. Tak więc nawet bez energetyki słonecznej i wiatrowej, OZE nadal dostarcza około jednej czwartej zapotrzebowania na energię elektryczną w Niemczech.

Ponadto niemiecki think-tank Agora Energiewende, promujący tzw. „transformację energetyczną” opublikował raport z wyliczeniami kosztów OZE w Niemczech do 2035 roku z uwzględnieniem nowego systemu dotowania. Zapisano w nim, że w latach 2015-2035 Niemcy dopłacą do OZE ok. 500 miliardów euro. Koszty dotacji do OZE w 2035 r. będą stanowiły wtedy 126 proc. ceny hurtowej energii.

 

Źródło: Greentechmedia.com, energetyka.wnp.pl

One thought on “Niemcy biją rekord z OZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *