„Nie lej wody” – konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Rok 2013 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody. ONZ zachęca tym samym do oszczędzania wody i racjonalnego korzystania z jej zasobów. W międzynarodową akcję postanowili włączyć się realizatorzy Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. To właśnie problemowi deficytu wody poświęcili tegoroczną edycję ogólnopolskiego konkursu ekologicznego – „Nie lej wody”. Konkurs objął swoim patronatem Stanisław Gawłowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska.

To bardzo ważna kwestia – oszczędzanie i racjonalne korzystanie z wody – powiedział Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska. Dlatego z radością objąłem konkurs swoim patronatem. Liczę, że dzięki takim akcjom zwiększy się świadomość społeczna dotycząca potrzeby oszczędzania wody.  Woda to skarb. Bez niej nie ma życia – dodał wiceminister.

"Nie lej wody" 2013

O konkursie

Konkurs „Nie lej wody” jest przeznaczony dla uczniów szkół średnich.  Zadaniem uczestników jest realizacja w zespołach, od dwóch do pięciu osób, krótkiego filmu zachęcającego do racjonalnego korzystania z wody. Laureaci konkursu – trzy zwycięskie zespoły – wypłyną w tygodniowy rejs po wodach Zatoki Gdańskiej na pokładzie legendarnego żaglowca Generał Zaruski! Więcej szczegółów na stronie organizatora http://www.programedukacjimorskiej.pl/

Dlaczego należy oszczędzać wodę?

Z danych ONZ wynika, że przeciętny Europejczyk zużywa średnio w ciągu doby ok. 200-300 l. wody. To bardzo dużo. A tak niewiele trzeba, aby zużywać jej mniej. Marnujemy wodę każdego dnia podczas codziennych czynności. Wprowadzając drobne zmiany do naszych przyzwyczajeń, możemy ją  skutecznie oszczędzać.  W 4-osobowej rodzinie, w której każdy myje zęby 2 razy dziennie po 2 minuty i nie zakręca kranu, marnuje się dziennie ok. 192 l. wody, a miesięcznie prawie 6 tysięcy. A to takie proste, zakręcić kran i korzystać z kubeczka.

O Programie Edukacji Morskiej

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany od 2010 roku przez Fundację Gdańską, na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska. W jego ramach wszyscy uczniowie pierwszych klas gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Podczas rejsów uczą się m.in. podstaw żeglowania oraz pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii.

Ważną częścią programu, którego pomysłodawcą jest medalista olimpijski, wielokrotny mistrz świata i Europy w żeglarstwie Mateusz Kusznierewicz, jest edukacje ekologiczna i działanie na rzecz ochrony Bałtyku. Te działania prowadzone są pod hasłem „Wszyscy dbamy o Bałtyk” i mają charakter ogólnopolski. W ramach tej akcji, już po raz czwarty, organizowany jest konkurs skierowany do uczniów szkół średnich. W tym roku organizatorzy, wpisując się w działania ONZ, chcą zająć się problemem braku wody pitnej. Dlatego konkurs organizowany jest pod hasłem „Nie lej wody”.

źródło: www.programedukacjimorskiej.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *