Laureaci VII edycji  Konkursu Ekoodpowiedzialni w Biznesie

W tym roku już po raz VII wyróżnione zostały przedsiębiorstwa, które podejmują inicjatywy przyjazne środowisku. Podczas uroczystej Gali Envicon Environment, która odbyła się 16 października 2017 r. statuetki wręczył Krzysztof Lissowski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Spośród nadesłanych zgłoszeń do Konkursu Kapituła obradująca w Ministerstwie Środowiska w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wyłoniła trzy firmy zasługujące na uwagę.

  1. Dolina Nidy Sp. z o.o.
  2. MASTER – Energia i Odpady Sp. z o.o.
  3. Żywiec Zdrój S.A.

Dolina Nidy jest jednym z największych w kraju producentów mieszanek gipsowych na bazie odpadu – gipsu syntetycznego pochodzącego z instalacji odsiarczania spalin, a także na bazie   naturalnego kamienia gipsowego. Firma posiada jedyną  w kraju nowoczesną instalację do kalcynacji gipsu, w której medium grzewczym jest para technologiczna dostarczana z elektrowni.

MASTER – Odpady i Energia Sp. z o.o. w Tychach jest nowoczesnym przedsiębiorstwem, wykonującym kompleksowe usługi w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów. Spółka specjalizuje się w wywozie odpadów, unieszkodliwianiu, selektywnej zbiórce oraz energetyce odnawialnej.

Żywiec Zdrój jest największym producentem wody butelkowanej w Polsce. To firma działająca w pięciu lokalizacjach, zatrudniająca blisko 600 pracowników, a ich udziały wartościowe w rynku wody butelkowanej przekraczają 30%.

Spośród nich Główną Nagrodę zdobyła Dolina Nidy Sp. z o.o.

W wyniku podjętych działań inwestycyjnych w 2016 r. firma znacząco obniżyła zużycie energii i emisję dwutlenku węgla. Ponadto podjęła liczne działania podnoszące świadomość ekologiczną okolicznych mieszkańców, a także pracowników firmy. Nie bez znaczenia dla firmy jest też zachowanie bioróżnorodności – w 2016 r. przeprowadzono rekultywację terenu po starej instalacji i nasadzono tam ponad 9 tys. drzew. Dolina Nidy jako pierwsza firma w województwie świętokrzyskim, a ósma w kraju wdrożyła i utrzymuje do dziś dobrowolny system środowiskowy EMAS.

Fot. Adrian Wykrota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *