Jedyna taka… kogeneracja

W Koksowni Nowa Częstochowa, należącej do  Spółki Energetycznej „Jastrzębie”, został uruchomiony pierwszy w Polsce układ wysokosprawnej kogeneracji, który jest zasilany silnikiem na gaz koksowniczy. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach.

Układ kogeneracyjny składa się z agregatu prądotwórczego z silnikiem TCG 2032 i generatorem o mocy 2,93 MWe, instalacji zasilania gazem, systemu wyprowadzenia mocy, układu odbioru ciepła w postaci gorącej wody i pary, układu sterowania i wizualizacji, układu chłodzenia awaryjnego, układu wentylacji i wyprowadzenia spalin, powietrza rozruchowego i zewnętrznego układu olejowego. Całość została umiejscowiona w nowym, wolno stojącym budynku, który został wyposażony w instalację wykrywania gazu oraz instalację przeciwpożarową. Układ gazowego silnikowego agregatu prądotwórczego generuje: moc elektryczną na stałym poziomie 2,93 MWe, moc cieplną w wodzie na potrzeby stacji uzdatniania wody (układ koksowni) 2,01 MWt,, moc cieplną w parze technologicznej (temp. ok. 2000C, strumień ok. 2 t/h) 1,25 MWt., zużycie gazu koksowniczego ok. 1600 Nm3/h. Planowany roczny czas pracy wynosi 8000 godzin.

Moc elektryczna będzie częściowo wykorzystywana na potrzeby Koksowni Nowa Częstochowa a częściowo będzie wyprowadzana do krajowego systemu elektroenergetycznego za pośrednictwem lokalnej firmy dystrybucyjnej.

W budowę nowatorskiego układu firma zainwestowała ponad 15 mln zł. Inwestycja ma się zwrócić w ciągu trzech lat.

Źródło: Spółka Energetyczna „Jastrzębie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *