Innowacyjny jubileusz

Innowacyjność jest ważnym elementem działalności holenderskiej firmy Philips, która właśnie obchodzi 90-lecie swojej obecności na rynku polskim. By uczcić ten jubileusz, w Warszawie odbyła się konferencja pn. „Innowacyjne rozwiązania – lepsza jakość życia”.

Słowo innowacje jest ważne w całej 120-letniej historii Philipsa, jednak teraz ze względu na tempo i dynamizm przemian gospodarczych nabrało jeszcze większej wagi. Podczas dzisiejszego spotkania chcemy rozmawiać o roli innowacji we współczesnym świecie oraz ich wpływie na przemiany w Polsce – powiedział otwierając konferencję Marek Huzarewicz, prezes Zarządu Philips Polska.

Poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań jest ogromnym wyzwaniem dla wszystkich firm, tym bardziej że do 2050 r. populacja ludzi wzrośnie do 9 mln osób. Spowoduje to wzrost zapotrzebowania na energię, wodę i żywność. – Przypuszcza się, że do 2050 r. zapotrzebowanie na energię wzroście o 50% – stwierdził Joost Leeflang, dyrektor generalny Philips na region Europy Środkowej i Wschodniej. Jego zdaniem konieczne jest znalezienie innowacyjnych rozwiązań, które sprostają ogromnym zapotrzebowaniom na energię i pozwolą zredukować jej zużycie. – Możliwość dynamicznego sterowania światłem wraz z wprowadzeniem nowych, innowacyjnych źródeł oświetlenia zmniejsza zużycie energii o 50% – podkreślił J. Leeflang. Philips w zakresie poszukiwania innowacyjnych rozwiązań nie skupia się tylko na własnych działaniach. – Innowacyjność, to nie jest coś, co można realizować samodzielnie. Prawdziwe innowacje powstają wtedy, kiedy współpracuje cały łańcuch ludzi, instytucji i podmiotów – zaznaczył Joost Leeflang.

Rewolucja w oświetleniu

Jednym z tematów podejmowanych podczas spotkania były innowacyjne rozwiązania w oświetleniu. Vasanth Philomin, przedstawiciel firmy Philips Lighting, zaprezentował system zarządzania oświetleniem zewnętrznym, który umożliwia dynamiczną, inteligentną i elastyczną kontrolę oświetlenia w mieście, a także dopasowanie natężenia światła do wymagań danego miejsca i czasu. Dzięki niemu, w połączeniu z oświetleniem LED można zmniejszyć zużycie energii o 70% oraz zredukować koszty utrzymania oświetlenia aż do 70%, w porównaniu z oświetleniem konwencjonalnym. Ciekawe rozwiązanie omówiła także Alexandra Kozub z niemieckiego oddziału firmy Philips Technologie. Przedstawiła ona rozwiązania oparte na diodach OLED (organiczne diody elektroluminescencyjne), których innowacyjność polega na tym, że światło produkowane jest przez półprzewodniki, a nie przy użyciu włókna lub gazu. Oświetlenie OLED działa przewodząc prąd elektryczny przez jedną lub więcej niezwykle cienkich warstw organicznych półprzewodników, zapewniając przy tym bardziej energooszczędne i trwalsze oświetlenie. Z kolei Agnieszka Gładysz z firmy Philips Lighting zaprezentowała system, pozwalający sterować światłem za pomocą telefonu bądź tabletu.

OLED

Technologia OLED – kolejny krok w ewolucji oświetleniowej.

Firma zapowiada, że do 2015 r. połowa oferowanych przez nią produktów będzie przyjazna środowisku. – Oznacza to o połowę mniejsze zużycie energii w procesie tworzenia i używania – powiedział podczas konferencji Joost Leeflang, dyrektor generalny Philips na region Europy Środkowej i Wschodniej.

Architekci światła

W ramach konferencji odbyła się też dyskusja panelowa, dotycząca oświetlenia zewnętrznego. Mariusz Ścisło, prezes Stowarzyszenia Architektów SARP zwrócił uwagę, że obecnie zmienia się podejście do kształtowania przestrzeni światłem. Jego zdaniem rodzi się w tej chwili nowa specjalizacja – architekci światła, gdzie światło jest jednym z ważnych elementów kształtowania przestrzeni. Beata Urbanowicz z Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu miejskiego we Wrocławiu stwierdziła, że projektowanie osiedli wymaga obecnie kreatywnego spojrzenia na całą przestrzeń. We Wrocławiu od dwóch lat toczą się prace nad stworzeniem wzorcowego osiedla mieszkaniowego, którego istotnym elementem ma być zorganizowanie oświetlenia, uwzględniającego różne komponenty – drogi, parkanów czy budynków, co ma dodatkowo wartościować ich znaczenie. Z kolei Karol Więckowski, pełnomocnik Prezydenta Olsztyna ds. Gospodarki i Infrastruktury Elektroenergetycznej podkreślił, że obecne technologie oświetleniowe dają olbrzymie możliwości tworzenia klimatu, dzięki czemu dbamy o komfort mieszkańców, a jednocześnie poprawiamy atrakcyjność danego miejsca. Zdaniem Zbigniewa Szpaka, prezesa Zarządu Krajowej Agencji Poszanowania Energii, bardzo istotnym czynnikiem w realizowaniu inwestycji oświetleniowych są finanse. Jest kilka źródeł, z których gminy mogłyby pozyskać pieniądze na projekty oświetleniowe. – Polskie miasta i gminy wykonały w ciągu ostatnich dwudziestu lat gigantyczną pracę w zakresie oświetlenia ulic – powiedział Bogdan Rogala, General Manager w Philips Lighting. Jednak nowe technologie wymagają zupełnie innego podejścia, gdyż duże oszczędności będą pochodziły z bardziej efektywnych źródeł światła LED oraz zintegrowanych systemów. – Trzeba zrobić wszystko by modernizować oświetlenie w mieście w oparciu o nowe technologie – dodał B. Rogala. Ponadto odniósł się do innowacyjności. – Innowacyjność to nie tylko produkt czy rozwiązanie. To także nowe modele finansowania oraz zintegrowane planowanie przestrzeni miejskiej i zrównoważonego rozwoju – konkludował.

Małgorzata Masłowska-Bandosz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *