Innowacyjne zagospodarowanie odpadów

Stena Recycling wprowadziła innowacyjne rozwiązanie gospodarki odpadami do realizowanego kompleksu biurowego Business Garden Poznań, który został wyróżniony precertyfikatem LEED Gold. Cel inwestycji to uzyskanie minimum 75% odzysku surowców z odpadów powstających na terenie budowy.

Stena Recycling  wdrożyła system sortowania i odzysku surowców powstających na terenie budowy kompleksu biurowego Business Garden Poznań. Inwestycja łączy w sobie technologię z ekologią i jako jeden z zaledwie kilku obiektów w Polsce spełnia założenia międzynarodowego systemu LEED Gold. Do wymogów tej certyfikacji należą m.in.: „zielone dachy”, energooszczędne oświetlenie, efektywność gospodarki wodnej, a także optymalna gospodarka odpadami – już na etapie realizacji inwestycji. Dlatego wspólnym celem Stena Recycling, SwedeCenter (inwestora) i PORR (generalnego wykonawcy), jest osiągnięcie minimum 75% odzysku surowców przez cały okres realizacji obiektu.

Stena Recycling stworzyła na terenie inwestycji wewnętrzną stację recyklingu, złożoną z kilkunastu kontenerów, przystosowanych do odbioru aż czternastu różnych frakcji np.: gruzu, wełny mineralnej, folii, ziemi czy odpadów niebezpiecznych. Na całym terenie budowy, w tym w pobliżu pomieszczeń socjalnych, rozmieszczono specjalne pojemniki na papier, metal oraz plastik, a w biurze wykorzystano tzw. Multisort – estetyczny i funkcjonalny system segregacji odpadów biurowych. Nad logistyką wewnętrzną oraz prawidłowym klasyfikowaniem materiałów czuwają tzw. koordynatorzy ds. odpadów – pracownicy Stena Recycling, a także wyznaczone osoby ze strony generalnego wykonawcy i podwykonawców.

Wewnętrzna stacja recyklingu

Strategicznie zaplanowana gospodarka odpadami to ważny aspekt współczesnego podejścia branży budowlanej i nieruchomościowej. Poprzez odpowiednie rozwiązania, w tym edukację pracowników oraz logistykę, dostosowaną do potrzeb konkretnych etapów realizacji inwestycji można zoptymalizować ilość odpadów zmieszanych i zwiększyć stopień odzysku surowców, a co za tym idzie – obniżyć koszty. Dodatkowo, dobrze zaplanowany i uporządkowany plac budowy pozwala na zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa pracownikówi wpływa na wydajność pracy. Jak pokazują badania, przeciętny robotnik musi poświęcić na zagospodarowanie odpadów średnio 20 minut dziennie, podczas gdy wystarczą właściwe zabiegi optymalizacyjne Stena Recycling, by proces ten przebiegał bezproblemowo i nie wymagał tyle cennego czasu – komentuje Robert Sabelström, dyrektor operacyjny Stena Recycling.

Stena Recycling organizuje szkolenia dla pracowników z zakresu procedur i właściwego zarządzania odpadami, a na terenie budowy umieszczono plansze z ciekawostkami na temat recyklingu, które stale przypominają o jego korzyściach. Kontrola wdrożonej strategii i obserwacja procesu gospodarki odpadami, łącznie z wykorzystaniem precyzyjnych statystyk, pozwalają nie tylko na tworzenie raportów środowiskowych, ale i na dostosowywanie się do różnych etapów budowy

Źródło: Stena Recycling

One thought on “Innowacyjne zagospodarowanie odpadów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *