Innowacje w biodegradacji

Na świecie wzrasta popyt na biodegradowalne tworzywa sztuczne. Eksperci szacują, że rynek ten rośnie o ponad 20% rocznie. Podczas wystawy „Rynek Innowacji 2013” firma BASF zaprezentowała rozwiązania, które mogą być odpowiedzią na przyszłe wyzwania środowiska naturalnego.

W przyszłości przyjazne środowisku tworzywa sztuczne powinny znacznie ułatwiać zbiórkę odpadów organicznych, tak by więcej z nich kończyło swój żywot jako kompost, a mniej lądowało na składowisku.

Do tej pory papierowe kubki oraz pojemniki na żywność po wykorzystaniu były zazwyczaj wyrzucane do kosza. Opakowania te pokryte są cienką warstwą polietylenu, który chroni papier przed zamoczeniem (np. kawą lub tłuszczem), a z drugiej strony blokuje możliwość poddawania ich recyklingowi.

Na wystawie, która odbyła się na warszawskim Torwarze, firma BASF zaprezentowała materiał, który jest całkowicie biodegradowalny. Dzięki specjalnej budowie chemicznej  ulega biodegradacji poprzez działanie mikroorganizmów i ich enzymów.

W odpowiednich warunkach, proces ten trwa jedynie kilka tygodni.

Zaproponowane przez BASF tworzywo może być wykorzystywane do produkcji papierowych i tekturowych opakowań. Produkty wykonane z tego materiału w przeciwieństwie do opakowań powleczonych tradycyjnym polietylenem można poddać przemysłowym procesom kompostowania.

Głównymi zaletami kompostowania jest niekierowanie odpadów organicznych na składowiska, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz efektywniejsze nawożenie gleby

Zgodnie z europejską normą DIN EN 13432 by materiał mógł być uznany za biodegradowalny, co najmniej 90% z niego musi ulegać rozkładowi w ciągu 180 dni w warunkach kontorlowanych. Jeśl  warunki te są spełnione, to wyrób może być oznakowany logo siewki, które oznacza możliwość jego kompostowania.

Źródło: BASF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *