Gaz z łupków płynie

Z odwiertu wykonananego przez firmę Lane Energy Poland od ponad miesiąca płynie gaz łupkowy. Obecnie wydobywa się go ok. 8500 m3 na dobę. To pierwszy tego typu przypadek w Europie.

Odwiert o nazwie Łebień LE-2H znajduje się w województwie pomorskim na obszarze koncesji Lębork. W czerwcu 2011 r. wykonała go spółka Lane Energy Poland, w której 70% udziałów należy do amerykańskiej firmy ConocoPhilips. Dwa miesiące później  w jego odcinku poziomym (w skałach łupkowych ordowiku) metodą klasyczną wykonano szczelinowanie hydrauliczne. Od ponad miesiąca prowadzony jest tzw. test produkcyjny. Po początkowej stymulacji azotem od 21 lipca 2013 r. gaz wypływa samoistnie. Zakończenie testu zaplanowano na koniec września.

To bardzo dobra informacja dla Polski i dla europejskiej geologii naftowej – mówi Piotr Woźniak, Główny Geolog Kraju, który 23 sierpnia br. spotkał się na terenie odwiertu z inżynierami Lane Energy Poland. – Wydajność odwiertu jest niższa niż na polach gazowych w USA i Kanadzie, natomiast jest to pierwszy tak dobry rezultat w historii rozpoznawania łupkowych złóż gazu ziemnego w Europie. Po pierwsze – horyzontem produktywnym są łupki ordowiku, po które sięgają inwestorzy na prawie wszystkich koncesjach w Polsce, po drugie – zastosowano typową technikę szczelinowania, nie użyto żadnych nowych metod stymulacyjnych odbiegających od sposobów wypraktykowanych na szeroką skalę w Ameryce. A co najważniejsze – po krótkiej stymulacji gaz wypływa samodzielnie od ponad miesiąca, w znacznych ilościach. Taki wynik powinien zachęcić inne firmy do przyspieszenia prac na koncesjach, zwłaszcza że od kilku tygodni obowiązują usprawnione procedury oceny oddziaływania wierceń na środowisko. Uważam, że o sukcesie Lane Energy Poland przesądził profesjonalizm i doświadczenie firmy. Należą się za to gratulacje – powiedział P. Woźniak. Podkreślił ponadto, że konieczne jest dokończenie nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze i dostosowanie naszych regulacji węglowodorowych do europejskich standardów, przede wszystkim w zakresie modelu zarządzania koncesjami.

Państwa europejskie z zainteresowaniem przyglądają się poszukiwaniom gazu łupkowego w Polsce, który może być najlepszym z dostępnych rozwiązań problemów energetycznych Europy. Świadczą o tym m.in. sierpniowe konsultacje w Polsce z Ministrem Środowiska Wielkiej Brytanii, który odwiedził jeden z odwiertów na Pomorzu.

Do gazu łupkowego przekonują się też kolejne kraje. Ostatnio rząd Holandii opublikował wyniki niezależnej ekspertyzy wykonanej na jego zlecenie przez zespół trzech firm: Witteveen and Bos, Arcadis i Fugro, które jednoznacznie dowodzą minimalnego ryzyka związanego ze szczelinowaniem hydraulicznym.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *