Flamanville – spektakularne położenie kopuły

EDF przeprowadził operację położenia kopuły na budynku reaktora EPR we Flamanville (Francja). Do tej wyjątkowej operacji koniecznie było sprowadzenie jednego z najmocniejszych dźwigów na świecie.

Wysoki na 200 m (to dwie Statuy Wolności) „Big Benny” może unieść ważącą 260 ton kopułę EPR we Flamanville ośrednicy 43 m. Gwarancją szczelności struktury będzie zespawanie całej kopuły, która następnie będzie pokryta siedmioma tysiącami ton betonu dla zwiększenia jej wytrzymałości.

Kopułę położyła firma Bouygues Construction, która wykonuje wszystkie prace budowlane na budowie EPR we Flamanville. Przygotowania do operacji trwały cztery miesiące, a zaangażowanych w nią było 30 pracowników BouyguesConstruction.

Rozpoczyna się końcowy etap budowy EPR we Flamanville: wykonano 95% prac budowlanych i 46% elektromechanicznych prac montażowych. W najbliższych miesiącach do przykrytego kopułą budynku reaktora zostaną wprowadzone komponenty kotła jądrowego (wytwornice pary, zbiornik reaktora, stabilizator ciśnienia itd.). W pierwszym półroczu tego roku wykonano pierwsze próby elektryczne, zmontowano rurociągi pary w maszynowni i zabudowano pierwsze szafy systemu sterowania, który docelowo będzie służył do kontroli, nadzoru, ochrony i sterowania reaktorem EPR.

Wszyscy, którzy uczestniczyli w tej wymagającej budowie są dziś dumni z wykonanej pracy, która jest decyzyjnym etapem dla przyszłości EPR – powiedział Hervé Machenaud, dyrektor wykonawczy grupy ds. wytwarzania i inżynierii.

EDF, jako architekt-integrator, kieruje budową tej elektrowni jądrowej, która jest pierwszą powstającą po piętnastu latach przerwy we Francji. Pierwszy prąd z elektrowni ma popłynąć do sieci w 2016 r. Jej moc, 1 650 MW, pozwoli zaopatrzyć w energię elektryczną obszar zamieszkały przez półtora miliona osób. W rozpoczętą w grudniu 2007 r. budowę reaktora EPR w elektrowni Flamanville zaangażowały się wszystkie podmioty francuskiego przemysłu jądrowego. W 2012 r. na budowie pracowało do 3200 osób (60% pracowników regionalnych, 2600 pracowników firm zewnętrznych i 600 pracowników EDF), które przepracowały łącznie 5 mln godzin. Budowa jest pod stałą kontrolą Urzędu Dozoru Jądrowego (ASN).

Źródło: EDF Polska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *