Uprawnienia EUA w prognozach

Prognoza średniej wartości uprawnień EUA w II półroczu 2013 r. wzrosła w stosunku do sierpniowej prognozy i wynosi 4,76 euro – poinformował Dom Maklerski Consus.

Głównymi czynnikami wpływającymi na cenę są: redukcja przydziału darmowych uprawnień dla przemysłu o 12% (wzrost cen), opóźnienie alokacji darmowych uprawnień w UE (wzrost cen), brak decyzji w sprawie „backloadingu” (spadek cen).

Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie liczby darmowych uprawnień do emisji CO2 (EUA), które zostaną przyznane przemysłowi w III okresie rozliczeniowym (2013-2020) Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS). Zgodnie z podjętą decyzją w ciągu najbliższych ośmiu lat instalacje przemysłowe z poszczególnych państw członkowskich otrzymają o ok. 12% mniej EUA niż wcześniej zakładano. Oznacza to znaczny wzrost kosztów funkcjonowania zakładów przemysłowych w Europie. Rezultat tej decyzji był widoczny zaraz po jej ogłoszeniu, gdy ceny jednostek EUA wzrosły.

Darmowe EUA na 2013 r. powinny zostać wydane w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Wcześniej zakładano, że trafią one do przemysłu już w lutym 2013 r., jednak ze względu na przeszkody natury formalnej, proces alokacji znacznie się opóźnił.

Na kilka dni po niemieckich wyborach parlamentarnych nadal brak informacji dotyczących backloadingu oraz stanowiska Niemiec w tej sprawie. Dotychczas podejrzewano, iż powrót do rozmów nastąpi w październiku, natomiast może zostać odsunięty na kolejne miesiące. Do tego czasu jedynie nieoficjalne informacje dotyczące stanowisk poszczególnych państw mogą nieznacznie oddziaływać na wycenę jednostek.

dr Juliusz Preś, Paweł Jankowski, Wojciech Hofman, Dom Maklerski Consus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *