Energooszczędność po duńsku

Przedstawiciele przemysłu i sektora publicznego z dziesięciu państw członkowskich UE zwiedzą duńskie przedsiębiorstwa, w których stosuje się zaawansowane rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną.

Wizyta studyjna, która rozpoczęła się 8 kwietnia br., jest pierwszą z serii imprez organizowanych przez uczestników przewodniej kampanii Komisji w dziedzinie klimatu, zatytułowanej „Świat, jaki lubisz”. Od jej rozpoczęcia w październiku zeszłego roku włączyło się w nią ponad 150 partnerów i wielu sympatyków. W ciągu najbliższych miesięcy zorganizują oni konferencje, targi i inne imprezy, aby dzielić się najlepszymi praktykami i upowszechniać wiedzę na temat tego, jak łączyć intensywne działania na rzecz klimatu z uzyskiwaniem korzyści gospodarczych i poprawą jakości życia.

Wizyta studyjna, która odbywa się pod hasłem „Możesz produkować energooszczędnie”, została zorganizowana przez Duńską Konfederację Przemysłu w ramach kampanii Komisji Europejskiej „Świat, jaki lubisz”. Jej celem jest propagowanie rozwiązań, które gwarantują korzyści ekonomiczne, a zarazem są przyjazne dla klimatu. W wizycie studyjnej uczestniczy siedemnaście organizacji (prywatne przedsiębiorstwa, stowarzyszenia branżowe, ośrodki analityczne i organy rządowe) z dziesięciu państw członkowskich (Niemcy, Francja, Hiszpania, Polska, Bułgaria, Litwa, Szwecja i Finlandia).

W sferze działań na rzecz klimatu prawdziwym wyzwaniem jest nadanie odpowiedniego tempa wdrażaniu już istniejących rozwiązań. Zdarza się, że przedsiębiorcy próbują na własną rękę rozwiązać problemy, z którymi ktoś już wcześniej sobie poradził. Dlatego tak duże znaczenie ma upowszechnianie dobrych praktyk – powiedziała Connie Hedegaard, komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu, która weźmie udział w części wizyty.

W programie wyjazdu znalazły się wizyty w przedsiębiorstwach z różnych sektorów, od producentów żywności po części dla przemysłu. Dzięki temu uczestnicy przekonają się, że korzyści gospodarcze z efektywności energetycznej można odnieść bez względu na dziedzinę działalności.

Zaplanowano m. in. zwiedzanie zakładu produkcyjnego firmy Grundfos. Jest ona wiodącym na rynkach światowych producentem pomp, a jej roczne obroty wynoszą 3 mld euro. Od 2008 r. przedsiębiorstwo wdraża specjalne projekty dotyczące zwiększania efektywności energetycznej, dzięki którym ograniczyło emisje związane z produkcją o ponad 11%, co odpowiada ponad 14 tys. ton. W tym samym okresie obroty wzrosły o prawie 20%. Firma szacuje, że tylko w Danii dzięki zwiększonej efektywności energetycznej oszczędza 2,5 mln euro na rok.

Efektywność energetyczna to dla nas dobry interes i kwestia zrównoważonego rozwoju. Oszczędzając energię i zmniejszając emisje CO2, zmniejszamy koszty produkcji. Dzięki temu wzrasta rentowność i konkurencyjność naszej firmy. To naprawdę kwestia zdrowego rozsądku – stwierdził dyrektor generalny Grundfos, Carsten Bjerg.

Uczestnicy zwiedzą także zakłady producenta żywności Danish Crown oraz firmę Saint-Gobain ISOVER, która opracowuje i produkuje innowacyjne i zrównoważone technologie izolacyjne.

Źródło: Komisja Europejska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *