Ekoodpowiedzialni roku 2015 nagrodzeni

IMG_8139Na uroczystej Gali ENVICON, która miała miejsce 26 października br. zostały wręczone wszystkie nagrody oraz wyróżnienia w konkursie „Ekoodpowiedzialni w biznesie”.

Jak co roku Gala ENVICON odbyła się pierwszego dnia Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON i towarzyszyło jej wręczenie nagród w konkursach organizowanych przez firmę Abrys, a także występ niejednego artysty. Do pawilonu nr 11 (Iglica) na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zjechało się 400 gości, w tym liczni przedstawiciele branży komunalnej, świata nauki, administracji centralnej i samorządowej, przedsiębiorcy, osoby działające na rzecz ochrony środowiska, a także dziennikarze. Wszystkich zebranych przywitała tradycyjnie już, jak co roku prezes Zarządu Abrys Magdalena Dutka. Galę prowadził po raz drugi już Marcin Prokop.

ekoodp.logoGłówną nagrodę w kategorii Przedsiębiorstwo, z rąk Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska Michała Kiełszni oraz prezes Zarządu Abrys Magdaleny Dutki, odebrał prezes Zarządu Bialskich Wodociągów i Kanalizacji „WOD-KAN”- Zygmunt Król. Tegoroczny laureat został doceniony m.in. za wybudowanie instalacji ujmowania biogazu na oczyszczalni ścieków oraz wytwarzania w Kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej, a także odzysk energii cieplnej zakumulowanej w ujmowanych jurajskich wodach głębinowych. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały firmy: Dolina Nidy Sp. z o.o., Grupa LOTOS S.A. oraz Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. z Gorzowa Wielkopolskiego.

W drugiej kategorii konkursu, która współorganizowana jest z Gorzowskim Ośrodkiem Technologicznym, Innowacje środowiskowe, uczestnicy zgłaszali swoje projekty z podziałem na dwie grupy: projekt gotowy do komercjalizacji oraz projekt wdrożony w praktyce/przemyśle. W pierwszej grupie puchar Innowacji Środowiskowych otrzymała spółka ComPot. Zwycięska firma reprezentowana przez pana Piotra Gramzę, stworzyła projekt biodegradowalnych eko-doniczek wyprodukowanych z kompostu. Doniczki produkowane są w całości z naturalnego kompostu wytwarzanego na składowisku odpadów, a umieszczone w ziemi w procesie biodegradacji mają uwalniać wartości mineralne, które zaabsorbuje roślina. Dodatkową nagrodą w tegorocznej edycji konkursu dla laureata tej kategorii jest przygotowanie i organizacja komercjalizacji pomysłu innowacyjnego przez Gorzowski Ośrodek Technologiczny. Wyróżnienia w tej GOTgrupie otrzymała firma Sorpla Sp. z o.o. oraz Instytut Technologii Mechanicznej  w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

Puchar Innowacji środowiskowych dla projektu wdrożonego już w praktyce otrzymała firma PROCOM SYSTEM S.A., a nagrodę odebrał z rąk prezesa Zarządu GOTu Marka Wróblewskiego, pan Artur Wójcikowski, prezes Zarządu spółki. Nagrodzony projekt dotyczy ochrony ryb przed wpływaniem w obszar oddziaływania urządzeń hydrotechnicznych. Zwycięska firma stworzyła bariery elektryczno-elektroniczna NEPTUN, przeznaczone do wszelkich ujęć wód powierzchniowych. W urządzeniu zastosowana została metoda wytwarzania narastającego nieliniowego natężenia pola elektrycznego w środowisku wodnym, wykorzystywana do sterowania zachowaniem ryb. Parametry pola elektrycznego niskiego natężenia oddziałują na układ nerwowo-mięśniowy ryb, powodując zmianę ich ruchu w przeciwnym kierunku. Wyróżnienie w tej grupie otrzymała firma Transition Technologies S.A.

Na Gali została przyznana jeszcze jedna nagroda. Z tytułu małego jubileuszu, jakim jest fakt, iż konkurs ma swoją 5-tą edycję, organizator konkursu postanowił przyznać nagrodę specjalną za całokształt działalności Instytutowi Chemicznej Przeróbki Węgla. Nagrodę „Kreatora Ekoinnowacji” odebrał dyrektor instytutu, pan Aleksander Sobolewski.

Agata Elias
Koordynator konkursów redakcyjnych

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *