EEA raportuje unijne emisje

Europejska Agencja Środowiska opublikowała raport na temat redukcji zanieczyszczeń powietrza z obiektów energetycznego spalania w Unii Europejskiej, z którego wynika, że emisje te mogłyby być dziś o wiele mniejsze, gdyby obiekty te już w 2009 r. zareagowały na unijną dyrektywę.

Raport pn. „Reducing air pollution from electricity-generating large combustion plants in the European Union” prezentuje teoretyczny potencjał redukcji emisji tlenków azotu (NOx), dwutlenku siarki (SO2) oraz pyłów z dużych obiektów energetycznego spalania, np. z elektrowni, gdyby już w 2009 r. uwzględniły one wytyczne zawarte w unijnej dyrektywie IED. Emisja NOx mogłyby być wówczas o 35% mniejsza, emisja SO2 zostałaby zredukowana o 66%, a emisja pyłów – o 64%. W oparciu o dane z blisko 1600 obiektów utworzono listę krajów, które przodują w zakresie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Do państw, które są odpowiedzialne za największą emisję dwutlenku siarki i pyłów należą: Rumunia, Bułgaria, Grecja i Polska, przy czym dwa pierwsze kraje odpowiadają w sumie za 40% emisji w UE. Skala emisji w tych państwach jest w rzeczywistości jednak o wiele większa. Z danych opublikowanych przez EEA wynika, że w zakresie emisji tlenków azotu najwięcej emitują: Niemcy, Polska i Wielka Brytania. Porównując jednak faktyczną skalę emisji w 2009 r. i ich skalę możliwą po dostosowaniu się do dyrektywy IED, to okazuje się, że do największych emitentów należy Grecja, Polska, Hiszpania i Wielka Brytania.

Europejska Agencja Środowiska dostrzega spory potencjał w zakresie redukcji emisji z dużych obiektów energetycznego spalania, jednak muszą one zostać zmodernizowane przy użyciu najlepszych dostępnych technologii.

 Źródło: Europejska Agencja Środowiska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *