Dyplomaci na rzecz ekologii

2200 kg – tyle elektroodpadów udało się zebrać pracownikom 11 ambasad, którzy przystąpili do konkursowej zbiórki zorganizowanej przez Stena Recycling i Ambasadę Szwecji.

Akcja miała miejsce w dniach 2-6 grudnia 2013 r. w Warszawie. Najlepszym wynikiem może się poszczycić Ambasada Kanady, która oddała aż 700 kg zużytego elektrosprzętu.

Celem akcji pod nazwą ELECTRONIC WASTE COLLECTION WEEK CHALLENGE była promocja proekologicznych postaw i zachowań poprzez zaangażowanie placówek dyplomatycznych w aktywną zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W konkursowe szranki stanęły ambasady: Danii, Grecji, Kanady, Niemiec, Norwegii, Panamy, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz OSCE Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka, które z wynikiem 420 kg zajęło drugie miejsce. Zwycięzców jest jednak wielu! Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom inicjatywy, którzy pokazali, że elektroodpady to wspólna odpowiedzialność i cenne zasoby. Dochód uzyskany ze sprzedaży odzyskanych surowców zostanie przekazany na cele charytatywne stowarzyszenia Spouses of Heads of Mission (Małżonkowie Szefów Misji Dyplomatycznych).

– Jestem zachwycona tak dobrym wynikiem! Środki pozyskane z akcji wesprą działania stowarzyszenia SHOM i zostaną przekazane na rzecz ubogich i bezdomnych, a jednocześnie poprzez zaangażowanie w zbiórkę elektroodpadów możemy chronić środowisko naturalne. Oto jak działa siła pozytywnej motywacji – w efekcie mamy samych zwycięzców i możemy sobie pogratulować. Recykling to nic trudnego – to raczej styl życia, do którego warto zaprosić i zachęcić znajomych. Segregowanie odpadów może się stać naturalnym działaniem każdego dnia. Chcielibyśmy zachęcić także inne ambasady w Warszawie, aby włączyły się w globalną ideę recyklingu – mówi Karin Herrström, małżonka ambasadora Szwecji, która przewodzi SHOM.

– Zbiórka elektroodpadów przypadła na przedświąteczny okres, kiedy w ferworze porządków zdarza się nam wyrzucać dużo i nierozsądnie, tymczasem pojemniki wypełnione tym, co w biurze i w domu już niepotrzebne mogą być doskonałym, mikołajkowym prezentem dla Matki Ziemi – komentuje Aleksandra Surdykowska ze Stena Recycling i dodaje: – Zaangażowanie pracowników ambasad oraz pozytywny odbiór akcji w środowisku świadczą o dużej potrzebie tego typu inicjatyw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *