„Danish Sustainable Living” po raz szósty

Ambasada Danii rozpoczęła kolejną, szóstą już, edycję kampanii informacyjnej „Danish Sustainable Living”, prowadzoną we współpracy z polskimi i duńskim władzami oraz przedstawicielami duńskiego biznesu. 

Dania od dawna propaguje czystą energię oraz zrównoważony rozwój. Celem Duńczyków jest pokazanie innym krajom, że ekologia nie stoi w sprzeczności z dynamicznym wzrostem gospodarczym. Co więcej, może być jego źródłem i motorem napędowym. Skandynawowie są tego najlepszym przykładem i chętnie dzielą się własnymi doświadczeniami. Jednym z takich przykładów jest niedawno rozpoczęta, szósta już edycja kampanii Danish Sustainable Living.

Na inaugurujące spotkanie zaproszono przedstawicieli instytucji i firm zaangażowanych w promowanie „zrównoważonego rozwoju”: Ministerstwa Gospodarki, Urzędu Regulacji Energetyki, Danish Energy Agency, Miasta Stołecznego Warszawa, City of Copenhagen, Klima – Energi – Og Bygningsministeriet. Tegoroczną kampanię oficjalnie otworzyła duńska minister ds. inwestycji i handlu, Pia Olsen Dyhr, która w specjalnie przygotowanym video przedstawiła duńskie priorytety w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii na 2013 r. i w dłuższej perspektywie.

ambasador-steen-hommel-rockwool

Steen Hommel, ambasador Danii

Dania jest świetnym przykładem ambitnych i konsekwentnych, a przede wszystkim skutecznych działań na rzecz zrównoważonej gospodarki. Dzięki inwestycjom w rozwiązania efektywne energetycznie i odnawialną energię, do 2020 r. 35% całego zapotrzebowania na energię ma być zaspokajane przez źródła odnawialne (przy osiągnięciu 10% w sektorze transportowym). Plany Królestwa są jednak bardziej dalekosiężne. Do 2050 r. Dania planuje 100% udział zielonej energii w transporcie oraz energetyce.

Prawdziwie innowacyjna gospodarka wymaga nowoczesnego myślenia. Uniezależnienie od paliw kopalnych oraz redukcja zapotrzebowania na energię to sposoby na ich budowę. Rozsądne, efektywne korzystanie z energii jest konieczne wszędzie: zarówno w domach, jak i w przemyśle czy w sektorze publicznym – wyjaśnia ambasador Danii w Polsce, Steen Hommel.

Doświadczenia Duńczyków mogą być cenną wskazówką dla Polski, która dopiero od niedawna stara się zmienić oblicze własnej energetyki. – Cele wyznaczane sobie przez Danię są możliwe do osiągnięcia dzięki współpracy i równoległym działaniom wielu organów tamtejszej administracji, a także społecznej świadomości korzyści wynikających z takich rozwiązań. Jako firma z duńskim rodowodem prowadzimy szereg akcji edukacyjnych , które mają pokazać Polakom, że efektywność energetyczna to – oprócz wszechstronnych i długofalowych korzyści dla gospodarki – przede wszystkim wymierne i natychmiastowe oszczędności w skali jednostki. Wydatki na ogrzewanie domu po dobrze przeprowadzonej termomodernizacji są zdecydowanie niższe – dodaje Maria Dreger z ROCKWOOL Polska,  jednego z głównych partnerów kampanii Danish Sustainable Living.

Bez zmian w obszarze produkcji i wykorzystania energii, jak edukacji i budowy świadomości, Europie trudno byłoby dalej się rozwijać. Polska ma w tej dziedzinie sporo do nadrobienia: przede wszystkim marnujemy zbyt wiele energii, przyzwyczajeni do jej niskich cen. Ta jednak jest z roku na rok coraz droższa. Dlatego warto przyjrzeć się sprawdzonym przez Duńczyków rozwiązaniom, odpowiednio wcześnie reagując na trwale zmieniającą się sytuację.

Źródło: Rockwool

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *