Connie Hedegaard o gospodarce niskoemisyjnej

www.pl.depositphotos.com/B. HaasW ramach ogólnoeuropejskiej kampanii informacyjnej „Świat, jaki lubisz. Klimat, który Ci odpowiada”, europejska komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu Connie Hedegaard otwiera serię wydarzeń publicznych.

Mają one na celu zaangażowanie Europejczyków w debatę na temat zmian klimatu oraz zachęcić do podjęcia indywidualnych działań mogących je ograniczyć.

Komisarz Hedegaard weźmie udział w konferencji „Wizje świata, jaki lubisz: Przechodzenie na gospodarkę niskoemisyjną w Polsce”, która odbędzie się 17 maja w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy weźmie ona udział w spotkaniach z obywatelami, przedstawicielami przedsiębiorstw i władz w pięciu krajach Europy Południowo-Wschodniej. Uczestnicy tych rozmów wspólnie zastanowią się, w jaki sposób można przyśpieszyć działania ograniczające zmiany klimatu.

Kraje objęte tą inicjatywą to Portugalia i Włochy w południowej części Europy oraz Polska, Bułgaria i Litwa w jej wschodniej części. Wszystkie te państwa charakteryzuje rosnąca troska opinii publicznej o klimat i zachodzące w nim zmiany, natomiast możliwości ograniczenia szkodliwych emisji dzięki indywidualnym działaniom mieszkańców są tam większe niż w innych krajach europejskich.

Z pewnością każdy, dokonując odpowiednich wyborów, może przyczynić się do walki ze zmianami klimatu. Chcę poznać opinie mieszkańców i porozmawiać z nimi o tym, co każdy z nas może zrobić, aby ograniczyć zmiany klimatu. Mamy przykłady takich działań, które łatwo wprowadzić w życie: kupowanie produktów wyprodukowanych lokalnie, jeżdżenie rowerem do pracy lub unikanie niepotrzebnego marnowania energii. Co zatem powstrzymuje nas przed ich wykonywaniem, chociaż to takie oczywiste? Podczas naszych rozmów chętnie dowiem się, co o tym wszystkim sądzą Europejczycy – powiedziała komisarz Hedeegard.

Zapowiedziane spotkania odbędą się w ramach prowadzonej przez Komisję ogólnoeuropejskiej kampanii informacyjnej „Świat, jaki lubisz. Klimat, który Ci odpowiada”. Wiodącym tematem kampanii, zainaugurowanej w 2012 r.,  jest olbrzymi, niewykorzystany potencjał ograniczenia emisji dwutlenku węgla poprzez zmiany w zachowaniu mieszkańców. Na podstawie wyników przeprowadzonych przez Komisję badań stwierdzono, że UE mogłaby ograniczyć emisję CO2 o 8-9% do 2020 r., czyli o tyle ile wyniosła połowa wielkości rocznych emisji w Polsce w 2010 r. Byłoby to możliwe, gdyby tylko wszyscy Europejczycy przeszli na zdrową dietę i zmienili swoje przyzwyczajenia, jeżeli chodzi o transport publiczny i ogrzewanie.

Media społecznościowe i osobiste rozmowy

Rozmowy będą miały formę zastosowaną wcześniej w popularnej debacie „Wizje świata, jaki lubisz”, która otworzyła kampanię w Londynie i w Madrycie. W konferencjach uczestniczyli w Londynie sekretarz stanu Wielkiej Brytanii Edward Davey oraz laureat nagrody Akademii Filmowej Colin Firth, a w Madrycie hiszpański minister rolnictwa, żywności i środowiska Arias Cañete, wyróżniony nagrodą aktor Sergio Peris Mencheta, a także setki obywateli i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, świata uniwersyteckiego oraz biznesu. Celem tych spotkań było nakreślenie pozytywnej, wspólnej wizji ekologicznego, inteligentnego i konkurencyjnego społeczeństwa niskoemisyjnego.

Pięć wydarzeń zorganizowanych na terenie różnych krajów będzie poświęconych wielu zagadnieniom. Wszystkie będą obejmować debaty z obywatelami, politykami i przedstawicielami prywatnego sektora. Nie zabraknie również elementów rozrywkowych – zorganizowane zostaną wycieczki rowerowe, wystawy fotografii pokazujących udane przykłady przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną, będzie można obejrzeć pokaz mody ekologicznej oraz występy artystyczne. Wielu z ponad 160 partnerów kampanii wesprze bezpośrednio organizację tych wydarzeń.

Przed każdym z nich uczestnicy będą mieli możliwość przedstawienia swojego punktu widzenia i osobistej rozmowy z komisarz na czatach internetowych oraz za pośrednictwem takich serwisów społecznościowych jak Twitter i Facebook.

Kalendarz wydarzeń:

  •  17 maja, Warszawa – Wizje świata, jaki lubisz: Przechodzenie na gospodarkę niskoemisyjną w Polsce – PROGRAM
  • 22 maja, Wilno – Wizje świata, jaki lubisz: Ograniczyć odpady. Zredukować emisje. Zmniejszyć koszty
  • 28 maja, Sofia – Wizje świata, jaki lubisz: Budowanie społeczeństwa niskoemisyjnego w Bułgarii
  • 6 czerwca, Lizbona – Wizje świata, jaki lubisz: W kierunku przyszłości przyjaznej dla klimatu.
  • 7 czerwca, Mediolan – Wizje świata, jaki lubisz: Co zrobić, aby żyć bardziej ekologicznie?

 Źródło: Komisja Europejska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *