Buraki cukrowe zamiast węgla do wytopu żelaza

Zielone światło zapalono w USA dla nowej „zielonej” technologii, która pozwoli na wytopienie 100 tys. t żelaznego granulatu rocznie.

Korporacja Carbontec Energy ma zamiar wykorzystać resztki po burakach cukrowych, zrębki drewna i inne rodzaje biomasy do wytopu rudy żelaza w Jemastown w Północnej Dakocie w USA – donosi portal mining.com.
Kompania ogłosiła, że jej technologia „może pokaźnie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, tlenków siarki, azotu i rtęci, która towarzyszy piecom hutniczym na koks i tradycyjnej produkcji stali na całym świecie”.

Pierwsz faza projektu będzie kosztować 60 mln dol, ale roczny przychód z całego przedsięwzięcie wyniesie 50 mln dol. Nowa instalacja zajmie powierzchnię ok. 7,5 tys. m2. i ma zostać otwarta w przyszłym roku.
Docelowa produkcja wyniesie do 300 tys. t rocznie. Zawartość żelaza w wytopionym granulacie ma osiągnąć 95 do 96%.

Firma opatentowała swój proces technologiczny, którego opracowanie poprzedziło pięć lat badań. John Simmons, przewodniczący rady nadzorczej Carbontec Energy Corporation mówi, że węgiel w piecu hutniczym zostanie całkowicie zastąpiony biomasą. Zakład ma przetapiać koncentrat rudy żelaza wydobywany w północnej Minnesocie.

Źródło:www.nettg.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *