Budynki z efektywnością

Rynek systemów zarządzania energią w budynkach rozwija się, na co duży wpływ ma zarówno postęp technologiczny, jak i rosnąca świadomość społeczeństwa, odkrywającego korzyści płynące z zastosowania tego typu urządzeń.

Firmy coraz częściej w swoich strategiach biznesowych za priorytet uznają działania związane z efektywnością energetyczną i zrównoważonym rozwojem, dlatego też mają coraz większe wymagania do zarządców budynków odnośnie redukcji zużycia energii. W związku z tym rośnie liczba dostawców systemów zarządzania energią w budynkach (ang. building energy management systems, BEMS), których celem jest zminimalizowanie zużycia energii, co przynosi wymierne korzyści finansowe i środowiskowe. Według najnowszego raportu firmy Navigant Research światowy dochód z BEMS do 2020 r. wyniesie rocznie ok. 5,6 bilionów dolarów, co będzie oznaczało ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z 2013 r.

Systemy zarządzania energią w budynkach stanowią jedną z najszybciej rozwijających się i najbardziej obiecujących innowacji w budownictwie – powiedział Eric Bloom, starszy analityk z Navigant Research.

Wśród konsumentów rośnie świadomość, że systemy te mogą pomóc firmom nie tylko zmniejszyć zużycie energii, ale także poprawić parametry eksploatacyjne obiektów – dodał.

Według raportu podczas, gdy wielu dostawców opracowało platformy dla klientów komercyjnych oraz administracji rządowej, okazuje się, że coraz większą rolę odgrywa sektor użyteczności publicznej.

Zastosowanie BEMS jest szczególnie istotne w obliczu zwiększającej się liczby przepisów dotyczących efektywności energetycznej, które wymagają od użytkowników coraz większego ograniczenia zużycia energii.

Raport „Building Energy Management Systems” prezentuje globalny rynek systemów zarządzania energią w budynkach, w tym urządzeń, oprogramowania i komponentów. W publikacji zaprezentowano aktualny stan rynku BEMS oraz prognozy na przyszłość, uwzględniające nowe możliwości i popyt konsumentów.

Źródło: Navigant Research

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *