Biurowce bardziej zrównoważone

Firma BASF dokonuje analizy swoich biurowców na całym świecie pod względem zrównoważonego rozwoju. Już w tym roku firma oceniła siedem budynków w Europie, Azji oraz Ameryce Płn. i Płd. w zakresie ekonomii, środowiska i warunków socjalnych.

Metoda oceny przeprowadzanej przez BASF opiera się na standardach zrównoważonego budownictwa oraz systemie Niemieckiej Rady Zrównoważonego Budownictwa, której firma jest założycielem. Najpierw określany jest ogólny stan konstrukcji, dotyczy to podstawowej struktury oraz stopnia zrównoważenia budynku. Potem analizowany jest stan okien, poziom zużycia energii oraz sprawdza się czy oświetlenie i temperatura pomieszczeń zapewniają pracownikom odpowiednie warunki bytowe.

Wyniki analizy zamieszczane są w sprawozdaniu. Zawarte są tam również rekomendacje na temat możliwości optymalizacji budynku w granicach ekonomicznego rozsądku.  – Dzięki takim projektom wyznaczamy standardy dla przemysłu chemicznego. Jesteśmy jedną z pierwszych firm, która dokonuje tego typu analizy na skalę globalną – powiedziała Margret Suckale, członek Zarządu BASF SE.

Biurowiec w Kuala Lumpur (Malezja)

Ponad 150 biurowców należących do BASF o powierzchni powyżej 1000 m2 poddawanych jest analizie w 50 lokalizacjach na świecie. W pierwszej połowie 2013 r. BASF wraz z firmą konsultingowo-inżynierską Drees&Sommer, zweryfikowała biura w Ludwigshafen (Niemcy), Antwerpii (Belgia), Wyandotte (Michigan), Demarchi w pobliżu Sao Paulo (Brazylia), Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) oraz Kuala Lumpur (Malezja).

Wyniki były zróżnicowane. Skala rekomendacji wahała się od małych modyfikacji wyposażenia budynku aż po wymianę izolacji zewnętrznej. – W przypadku zmian konstrukcyjnych, będziemy faworyzować produkty BASF. Pomagają nam np. w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej w budynków – wyjaśniła Claudia Neumann-Liedemit, kierownik projektu w zespole BASF Real Estate&Facility Management.

Projekt ten jest kolejnym krokiem firmy BASF zbliżającym ją do osiągnięcia ambitnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. W 2011 r. firma BASF podpisała „Manifest na rzecz racjonalizacji zużycia energii w budynkach” wydany przez Radę Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD) – stowarzyszenie składające się z 200 wiodących globalnych firm, które promują zrównoważony rozwój.

Źródło: BASF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *