ANVIL z nową suszarnią

 ANWIL oddał do użytku nowoczesną, przyjazną środowisku suszarnię osadów z biologicznego oczyszczania ścieków. Zlokalizowana we Włocławku, warta 14 mln zł inwestycja wykorzystuje biogaz do osuszania osadów i produkcji energii elektrycznej.

Zastosowanie nowoczesnej technologii pozwala na wykorzystanie biogazu powstającego w procesie oczyszczania ścieków pochodzących z instalacji PTA należącej do PKN ORLEN. Biogaz jest w spalany w silniku połączonym z generatorem prądu, a wytwarzane w ten sposób ciepło wykorzystywane jest do suszenia osadów. W zaawansowanym technologicznie procesie ANWIL uzyskuje energię elektryczną oraz przetwarza osady do postaci umożliwiającej bezpieczne składowanie. Dobowa produkcja energii elektrycznej w nowej instalacji jest w stanie pokryć średnie zapotrzebowanie na energię dla blisko 2,5 tysiąca mieszkań.

anwil

Budynek suszarni osadów wraz ze zbiornikiem biogazu

Uruchamiana inwestycja jest równie ważna dla nas, jako zakładu produkcyjnego, jak i dla naszego bezpośredniego otoczenia, przyczyniając się do poprawy jego stanu. Nowoczesna technologia wykorzystana w proekologicznej instalacji suszarni osadów, pozwala na zasilanie jej biogazem pozyskiwanym z oczyszczalni ścieków pracującej na potrzeby Wytwórni Kwasu Tereftalowego PKN ORLEN– powiedział Krzysztof Wasielewski, prezes Zarządu ANWIL. – Uważamy, że każda złotówka wydana na ochronę środowiska, jest inwestycją długofalową, która w przyszłości przeniesie nam wszystkim wymierny zysk – dodał.

Suszarnia osadów to kolejna proekologiczna inwestycja ANWIL. Łącznie w latach 2009-2013 na modernizację gospodarki wodno-ściekowej spółka przeznaczyła ponad 84 mln zł. Dzięki tym nakładom zbudowano m.in. nowoczesną oczyszczalnię ścieków na potrzeby instalacji PTA (Wytwórnia Kwasu Tereftalowego należąca do PKN ORLEN), a także zmodernizowano wały przeciwpowodziowe oraz ujęcie wody z Wisły.

W uroczystości oddania inwestycji do użytku uczestniczyli m.in. Piotr Chełmiński, członek Zarządu ds. Petrochemii PKN ORLEN i Przewodniczący Rady Nadzorczej ANWIL, Andrzej Pałucki, prezydent Włocławka, Zarząd ANWIL oraz przedstawiciele firm zaangażowanych w realizację inwestycji.

Źródło:  ANWIL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *